פשוט שמימי: שני אירועים אסטרונומיים מרהיבים מתרחשים החודש בשמי הארץ

הינך נמצא כאן

ישראלים שמתעניינים בתצפיות אסטרונומיות, זכו הפעם ב"כרטיסים" לשורה הראשונה של מופע הירח וכוכבי הלכת

במוצאי חג האהבה (ט"ו באב), יום שישי 27 ביולי 2018, נזכה לראות בשמי ארצנו "ירח דם" – תופעה נדירה יחסית של ליקוי ירח מלא, הנוצר כתוצאה מכך שהשמש, כדור הארץ והירח יימצאו על אותו מישור, כך שכדור הארץ יטיל צלו על הירח. ליקוי ירח זה יהיה הארוך ביותר במאה שנה.

"במהלך הליקוי המלא, במקום להיעלם לגמרי, ייתכן שהירח יקבל גוון אדום-עמוק, בשל אור השמש שיתפזר ויישבר באטמוספירה של כדור הארץ", מסביר אילן מנוליס מהמחלקה לפיסיקה של חלקיקים ואסטרופיסיקה במכון ויצמן למדע ומנהל מצפה הכוכבים על-שם מרטין ס. קראאר במכון. "הירח עשוי גם להיצבע בגוונים חומים-כתומים, בהתאם לתנאים שונים שישררו באותו הלילה, כמו למשל כיסוי העננים בהיקף של כדור הארץ בצדו הפונה אל הירח".

למי שמעוניין לעקוב אחר התופעה הקוסמית המרהיבה, להלן לוחות הזמנים:

שעה שלב
21:24 התחלה של ליקוי הירח החלקי
22:30 התחלה של ליקוי הירח המלא
23:21 שיאו של ליקוי הירח המלא
00:13 (28 ביולי) תום הליקוי המלא
01:19 תום הליקוי החלקי

 

 

ארבעה בהרמוניה

האירוע השמימי השני שמפאר את שמי ארצנו קשור לכוכבי הלכת נוגה, צדק, שבתאי ומאדים – הנמצאים החודש כולם על אותו מישור. "ביום שישי, בסביבות השעה 21:30, שעון ישראל, יוכלו צופי הכוכבים לראות את כל ארבעת כוכבי הלכת בו-זמנית, כאשר נוגה - הגוף הבהיר ביותר במערכת השמש אחרי השמש והירח – בשקיעה בכיוון מערב; צדק בכיוון דרום-מערב; שבתאי, אשר נראה חיוור יותר משני הראשונים, בכיוון דרום; ולבסוף מאדים האדום, שעולה במזרח לא רחוק מהירח בזמן ליקויו", אומר מנוליס.

ואם לא היינו מפונקים מספיק, בלילה של ליקוי הירח, מאדים יהיה גם בנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ ב-15 השנים האחרונות, מה שיהפוך אותו לבוהק מהרגיל – ואפילו בוהק יותר מצדק.

צפייה מהנה בכוכבים.

 

שתף