תראו מי בוחרות במדע

הכרזות שיצרה נועה טל, בוגרת קורס ארט דיירקשן של "הבצפר"

איך משכנעים נערות בחטיבת הביניים להתחיל במסע לימודי שעשוי להוביל אותן לקריירה מדעית? מכון דוידסון לחינוך מדעי, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע, החליט להרים את הכפפה, ולפעול באופן יזום לעידוד נערות בנות 15-10 לבחור במקצועות מדע וטכנולוגיה.

במסגרת הפרויקט גייסו במכון דוידסון את "הבֵּצֵפֶר" – בית הספר של חברות הפרסום והדיגיטל – על מנת לפנות, בדרכים שונות, לילדות ולנערות בנות 15-10, ולעודדן לבחור במקצועות מדע וטכנולוגיה. לבקשת מכון דוידסון, בוגרי קורס ארט דיירקשן של "הבֵּצֵפֶר" נענו לאתגר ויצרו כרזות ברוח זו, והפרויקט הגיע לשיאו בתערוכה שנערכה בנמל תל אביב בתחילת אפריל, ובה הוצגו כ-30 כרזות נבחרות.

בשנים האחרונות חלה ירידה כללית במספר תלמידי התיכון בישראל הבוחרים בלימודי מדע מתוגברים, ורבים מהנרשמים נושרים ואינם מסיימים את המסלול – כך עולה ממחקר של קרן טראמפ לקידום החינוך בישראל. מקרב כלל התלמידים, מספר הבנות שבוחרות במקצועות אלו נמוך במיוחד. כך למשל, במקצועות כמו פיסיקה ומדעי המחשב, שיעור התלמידות נמוך, והן מהוות כשליש בלבד מכלל הלומדים. במחקר נמצא עוד, כי עמדות ההורים בנושא זה ותפיסתם של מקצועות מסוימים כ"גבריים" הן בין הגורמים המשפיעים על תלמידות שלא לבחור בלימודי מדעים.

סדרת מערכונים, קליפ וחידונים

שיתוף הפעולה עם "הבֵּצֵפֶר" הוא רק חלק מ"בוחרות במדע" – מסכת פעילויות משותפת לערוץ הילדים ולמכון דוידסון לחינוך מדעי בתמיכת קרן טראמפ. גולת הכותרת של שיתוף פעולה זה היא סדרת מערכונים בת 22 פרקים שמטרתה לעודד תלמידות לבחור במקצועות המדעיים, להתמיד ולהצליח בהם. הסדרה משודרת כבר כמה חודשים בערוץ הילדים, בערוץ "לוגי" בטלוויזיה ובערוצים הדיגיטליים הנלווים, ולסדרה יש גם אתר ייעודי שבו, מלבד צפייה בפרקים, אפשר גם להשתתף בחידונים נושאי פרסים. הסדרה מבוססת על התרחשויות יום-יומיות שבהן מעורבים אב ובתו – תלמידת מדעים, מצחיקה, חכמה וחברותית בשם גלי. בכל פרק מסתבך האב בבעיה מורכבת, וגלי נחלצת לעזרתו בזכות הידע המדעי שרכשה. נוסף על סדרה זו משודרות פינות של "בוחרות במדע" במסגרת תוכנית הדגל של ערוץ הילדים, "הצלצול האמיתי", ובשבועות האחרונים עלה לאוויר קליפ בנושא זה בכיכובה של גלי מסדרת המערכונים. 

שתף