הינך נמצא כאן

מגזין המכון - גיליון 48 - ספטמבר 2007

גיליון 48 - ספטמבר 2007
גיליון 48 - ספטמבר 2007
גיליון 48 - ספטמבר 2007

בשער: פרופ' ניר דוידזון ותלמיד המחקר רמי פוגץ' אכסנו לראשונה קרן אור בעלת מבנה ייחודי בתא המכיל אטומי רובידיום. למעלה משמאל נראית הקרן, בעלת צורה טבעתית ומופע המשלים סיבוב שלם סביב המרכז, לפני הכניסה לתא. מימין נראית הקרן ביציאה. בעוד הקרן העליונה שומרת על צורתה הטבעתית הודות לפילוג המופע הייחודי שלה, המגן עליה מפני התנועה האקראית של האטומים בתא, קרן הביקורת בעלת המופע השטוח (למטה) מאבדת את צורתה. המחקר, בשיתוף פרופסור עמירם רון, משה שוקר ועופר פירסנטברג מהטכניון, התפרסם בכתב העת Physical review letters.

מסע המולקולה
01.09.2007
גנטיקהחדשות מדע בשפה ידידותית
כאשר מולקולה של אר-אן-איי שליח עוזבת את גרעין התא, לאן היא הולכת? על-פי התפיסה הרווחת, מולקולה זו, הנושאת את המידע הגנטי הדרוש לבניית חלבונים, משוטטת בחלל התא החי, עד שהיא פוגשת, באקראי, "בית חרושת לחלבונים"
סוף הזיכרון
01.09.2007
מוח והתנהגותחדשות מדע בשפה ידידותית
מדעני מכון ויצמן הצליחו למחוק במהירות זיכרונות ארוכי-טווח בחולדות. "זוהי תקיעת מקל בגלגליו של מנוע מולקולרי זעיר המתחזק את הזיכרון"
עונת הנדידה
01.09.2007
סרטןחדשות מדע בשפה ידידותית
השלב שבו גידול סרטני ראשוני מתחיל לשלוח גרורות הוא אחד הגורמים המרכזיים המשפיעים על אלימות הגידול, על מידת הנזק שהוא גורם, ועל סיכויי ההחלמה מהמחלה. היכולת ליצור גרורות קשורה בתכונה המאפיינת תאים בריאים וסרטניים כאחד
חלבון אחד, ארבעה ממדים
01.09.2007
גנטיקהחדשות מדע בשפה ידידותית
חלבונים חסרי מבנה יכולים לעבור פירוק בשני מנגנונים. מי קובע איזה מנגנון הריסה נכנס לפעולה?
מלכת הפירנאים
01.09.2007
תרבותתרבות-אמנות-ספרות
להתנתק למשך שבוע מהנוחות של הבית, מבני המשפחה, מהשגרה ומהמציאות המוכרת. לצאת למסע אתגרי, לנשים בלבד, בהרי הפירנאים בספרד. נשמע כמו פנטסיה שאינה ניתנת למימוש, אבל זה בדיוק מה שעשתה דלית גולדפישר
פיסיקה בתמונה
01.09.2007
בקמפוסחדשות חינוך
תחרות הצילום השלישית לתלמידי תיכון: מבטים אישיים על תופעות טבע
כימיה מהסרטים
01.09.2007
בקמפוסחדשות חינוך
מה קורה כשמחברים את עולם הכימיה לעולם הקולנוע? מקבלים תחרות אטרקטיבית לבני נוער, למידה יצירתית ועצמאית, אמצעי לביטוי עצמי, וגם עזרי לימוד חדשים ומקוריים.
מנהיגות חיובית
01.09.2007
בקמפוסחדשות חינוך
בקמ"פ נערים ונערות מרקעים, מתרבויות ומדתות שונים: עולים חדשים וותיקים, יהודים וערבים, בני העדה האתיופית ועולים מחבר המדינות. באמצעות לימוד פעיל וחווייתי של עקרונות מדעיים מחיי היום-יום רוכשים המשתתפים ידע והבנה טובה יותר על אודות עצמם ועל אודות העולם
מפגש תרבויות
01.09.2007
בקמפוסחדשות חינוך
מערכות הגנה על תמונות במוזיאון, קביעת בשלותם של פירות על-פי צבעם ושלל פתרונות לבעיות הקשורות בתאונות דרכים - אלו הם רק חלק מהנושאים שהציגו תלמידי כיתות י"ב מרחובות, מיבנה, מראשון לציון ומבת-ים בטקס הסיום של פרויקט "פיסיקה ותעשיה"

עמודים

גיליונות קודמים